حفاظت فیزیکی

به کلیه اقداماتی که به منظور حفظ و نگه داری اماکن و تأسیسات به عمل می آید اصطلاحا حفاظت می گوییم . حفاظت فیزیکی اماکن اقدامی تدافعی است به منظور پیشگیری از خرابکاری ، یا به تعریف دیگر به لحاظ اینکه همراه ضربه زدن و ایجاد خرابکاری در اماکن و تأسیسات مطرح بوده و عواملی سعی دارند به هر طریق ممکن اطلاعاتی را از وضعیت آنها به دست آورند .لذا بایستی با ایجاد یک سری اقدامات عملی و تنظیم و اجرای مقررات تأمینی از دسترسی عناصر غیر مجاز به تأسیسات مذکور جلوگیری شود ؛ تا از خطر در امان بمانند.

طبقه بندی حفاظتی به ترتیب اهمیت عبارتند از : حیاتی- حساس – مهم و قابل حفاظت. این طبقه بندی بر اساس اهمیت و میزان ضرر و زیانی که بر اثر خرابکاری در آن متوجه امنیت کشور می شود ، انجام می گیرد. لازم به ذکر است که در این مبحث اماکن دارای طبقه بندی با رده قابل حفاظت و کلا اماکن دولتی و خصوصی فاقد رده حفاظتی مد نظر قرار دارد.

در فعالیت های حفاظتی دانشگاه پست ها برای انجام اعمال مشخصی ایجاد و تعریف می گردند. بنابراین آگاهی کامل از وظایف مسئولیت ها و توانایی ها  برای نگهبان مجموعه ضروریست.

همچنین داشتن توانایی جسمانی ، روحی ، فکری ، تجربه ، تعهد، تحصیلات ، انضباط ، صداقت ، شجاعت ، رفتار مسئولانه ، وفاداری و سعه صدر و برخورداری از بهره هوشی کافی را می توان از شرایط فرد نگهبان قلمداد نمود ؛یعنی فردی که با گشت زنی یا استقرار در  موسسه جهت اعمال قوانین و مقررات ، جلوگیری از سرقت- برقراری نظم -جلوگیری از تخریب اموال – ورود غیر مجاز و دستگیری متخلفین تحت نظارت و هدایت مسئول انتظامات با اونیفرم و تجهیزات خاص ، انجام وظیفه می نماید.

مشهد ،انتهای بلواری شهید فکوری ، بین میدان شهید جوان و میدان شهید آل شهیدی حراست دانشگاه علوم پزشکی مشهد- صندوق پستی: 1364- 9177899191


تلفن: 38763395 051 نمابر: 38763917 051 سامانه پيام کوتاه :9830007273010027 پست الکترونيک: herasat@mums.ac.ir


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است