همبستگی با کودکان ونوجوانان فلسطین

نهم مهرماه مصادف با يکم اکتبر سالروز شهادت "محمد الدره" نوجوان فلسطيني، در ايران به عنوان روز همبستگي با کودکان و نوجوانان فلسطيني ناميده شده است .
ده سال پيش در سال 2000 ميلادي در چنين روز "محمد الدره" نوجوان 12 ساله فلسطيني هنگامي که پشت پدرخود مخفي شده بود تا از آتش نظاميان صهيونيستي در امان باشد ، توسط يک سرباز مسلح به سلاح گرم با شليک چند گلوله دربرابر ديدگان پدر، مردم و شبکه هاي خبري به شهادت رسيد .
رژيم صهيونيستي سالهاي متمادي است که سياست مخرب و گسترده اي را عليه کودکان فلسطيني آغاز کرده و با بازداشت، قتل و شکنجه کودکان فلسطيني به بهانه هاي پوچ و واهي، آنان را در ورطه خطر جدي قرار داده است. ارتش اشغالگر صهيونيستي و نيروهاي امنيتي اين رژيم براي بازداشت و زنداني کردن کودکان فلسطيني از راهها و روشهاي گوناگون استفاده مي کنند که در واقع مي توان گفت همه آنها نوعي ربودن کودک از کوچه، خيابان و خانه و کاشانه آنان است.مهمترين هدف اسرائيل از بازداشت و زنداني کردن کودکان فلسطيني خارج کردن آنها از افکار مقاومت و مبارزه جويي عليه صهيونيستهاست. بر همين اساس نيز سازمان حقوقي فلسطيني " ياوران اسيران " هفته ي پيش و تنها چند روز پس از پرده بر داشتن اتحاديه بين المللي حمايت از کودکان از انجام آزمايشهاي گوناگون پزشکي بر روي کودکان اسير فلسطيني ، با صدور بيانيه اي اعلام کرد که نظاميان صهيونيست بازداشت کودکان فلسطيني و قتل عام آنان را گزينه نخست خود قرار داده اند و اين مساله را تجاوزات روزمره اين نظاميان در اراضي اشغالي به اثبات مي رساند. نظاميان صهيونيست از زمان آغاز انتفاضه نخست در سال 1987 سياست ارعاب کودکان را در پيش گرفته اند و محکوميت هاي پي در پي رژيم صهيونيستي از سوي محافل بين المللي منجر به توقف اين تجاوزات نشده است. اين سازمان در ادامه بيانيه خود آورده است که آمارها نشان مي دهد دشمن صهيونيستي ساليانه 500 کودک فلسطيني را بازداشت مي کند که اين اقدام به مثابه نقض آشکار قوانين بين المللي مربوط به حقوق بشر است. براساس اين گزارش از ابتداي سال 1987 (انتفاضه اول) تاکنون 11 هزار کودک به اسارت گرفته شده اند. از ابتداي انتفاضه دوم (28 سپتامبر2000) تاکنون نيز 3500 کودک بازداشت و اسير شده اند که از اين تعداد 350 کودک همچنان در اسارت رژيم صهيونيستي به سرمي برند.
از سوي ديگر محاصره 3 ساله نوار غزه و آثار انساني آن که بيشترين تهديد عليه کودکان و نوجوانان داشته ، تشديد يافته و با ثبت طولاني ترين محاصره در تاريخ معاصر جهان تمامي ابعاد زندگي فلسطينيان از جمله کودکان و نوجوانان ساکن اين منطقه را تحت تاثير منفي خود قرار داده است.
کمبود وزن در ميان کودکان 9 تا 12 ماهه ، لاغري و کوتاهي قد در کودکان 6 تا 16 ساله و کم خوني ناشي از فقر آهن در ميان کودکان 9 تا 12 تنها بخشي از تبعات ناشي از محاصره نوار غزه و مجازات کودکان مظلومي است که بزرگترين جرمشان زاده شدن در سرزمين مادريشان است .
شماري از کودکان غزه نيز که در جنگ 22 روزه غزه ، پدر و مادر و برادران و خواهران خود را از دست دادنده ، از پيامدهاي رواني اين جنگ به شدت رنج مي برند به طوري که 26 درصد از دانش آموزان با مشکل حواس پرتي رو به رو هستند و 13 درصد نيز کابوس هاي ترسناک مي بينند.
بي ترديد همگان مي دانند که کودکان در تمامي کشورهاي جهان داراي حقوقي هستند و در اين کشورها قوانيني وجود دارد که از حقوق آنان دفاع کرده و اين کودکان از زندگي طبيعي و امکانات سالم رفاهي برخوردار هستند. آيا ممکن است که انسانهاي آزاده، بيدار و داراي وجداني آگاه، از بازداشتها، شکنجه ها و شهادتهاي مظلومانه کودکان بي گناه فلسطيني در سرزمين آباء و اجدادي شان توسط اشغالگران صهيونيستي باخبر شده و در برابر اين همه جناياتي که اين رژيم هر روز در حق کودکان بي دفاع فلسطيني مرتکب مي شود، خاموش و بي تفاوت بنشينند؟!
پس از اعلام روز شهادت محمد الدوره به عنوان روز همبستگي با کودکان و نوجوانان فلسطيني توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي ، اين روز به عنوان نمادي از دادخواهي دانش آموزان ايراني از مستکبران جهان و اعلام همدردي و همبستگي ميان دانش آموزان ايراني و کودکان و نوجوانان مبارز فلسطيني تبديل شده است .

مشهد ،انتهای بلواری شهید فکوری ، بین میدان شهید جوان و میدان شهید آل شهیدی حراست دانشگاه علوم پزشکی مشهد- صندوق پستی: 1364- 9177899191


تلفن: 38763395 051 نمابر: 38763917 051 سامانه پيام کوتاه :9830007273010027 پست الکترونيک: herasat@mums.ac.ir


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است