محرم ماه امام حسین (ع)

«ویژگی یاران امام حسین (علیه السلام)»

 

1 : در کارهای خوب معروف و شناخته شده بودند .

2 : در ظاهر و باطن افرادی مودب و تمیز بودند .

3: همیشه قرآن را تلاوت می کردند .

4 : اهل مطالعه و علم عالمین را دوست داشتند و احترام می گذاشتند .

5 : همه کارهایشان را برای خشنودی خدا انجام می دادند .

6 : به قول و عهد خود عمل می کردند .

7 : در همه کارها اول حرف امام خود را گوش می کردند .

8 : شجاعت در برابر کارهای زشت و ناپسند .

  

«شعار امام حسین (علیه السلام)»1 : یگانگی و یکرنگی میان مسلمین .

2 : اهمیت به نماز و نماز اول وقت را به پا داشتن .

3 : بر پایی دین انسانها در قلب و رفتار و کردار .

4 : اخلاص در عمل ( همه کارها برای رضایت خداوند )

5 : احیای امر به معروف و نهی از منکر در بین جامعه .

6 : طرفدار حق باشید همیشه سر فرازید .ا : بیدار کردن انسانهای غافل .

2 : چراغ راهنمای بشر .

3 : اراده را در افراد ایجاد کردن و دفاع از اسلام .

4 : از بین بردن ظلم و فساد .

5 : اسلا م را زنده کردن .

7 : آبیاری درخت فضیلت و نیکو کاری .

8 : آب حیات بشریت .

 

«شهادت و جهاد امام حسین (علیه السلام)»

 

شهید ،برترین مجاهد است و شهادت ،عالی ترین مراحل جهاد
جهاد ، از خود گذشتن و از خویش بریدن و به حق پیوستن است .
جهاد ، خواست خدا را بر خواهش دل مقدم داشتن و آن را نادیده گرفتن است .
جهاد ، از جان گذشتن ، از نام گذشتن ، از دوست گذشتن ، از مال گذشتن ، از مقام گذشتن ، از آسایش چشم پوشیدن ، از زن و فرزند بریدن است برای خدا .

جهاد ، خشم و غضب را فرو بردن ، از کینه توزی دست برداشتن است ، برای خدا .

کاری است نه آسان ، دشوار و بسی تلخ .
جهاد ، بر خلاف خواسته دل حرکت کردن و فقط براساس رضایت الهی است .
جهاد ، اصلاح را از خود آغاز می کند و دیگران اصلاح را از دیگری .
مجاهد خود را برای هدف می خواهد ، نه هدف را برای خود . راهی را که به سوی هدف می رود بر می گزیند و از راهی که به سوی خواسته دل می رود می گریزد .

مجاهد  مهربان است ، خوش خو و خوش اخلاق است ، صبور است ، گذشت دارد ، خیر خواه بشر است ، امام حسین مجاهد بود ، پدرش مجاهد بود ، برادرش مجاهد بود ، جدش مجاهد بود ،پس باید دوستان و رهروانش هم مجاهد باشند .

 

همه چیز درباره اعمال ماه محرم

 

محرم از منظر ائمه(علیهم السلام)

شيعيان از امام رضا(عليه السلام)، چنين نقل شده است:

«وقتي محرم فرا مي‌رسيد، پدرم خندان ديده نمي‌شد، حزن و اندوه تا پايان دهه‌ اول بر او غالب بود و روز عاشورا، روز حزن و مصيبت و گريه ايشان بود.»(3)

همچنين حضرت امام رضا(عليه السلام) درباره‌ عاشورا مي‌فرمايد:

«كسي كه عاشورا روز مصيبت و اندوه و گريه‌اش باشد، خداوند قيامت را روز شادماني و سرور او قرار خواهد داد.»(4)

اعمال شب اول ماه محرم

1ـ نماز: اين شب چند نماز دارد كه يكي از آنها به شرح ذيل است:

دو ركعت، كه در هر ركعت بعد از حمد يازده مرتبه سوره‌ توحيد خوانده شود.

در فضيلت اين نماز چنين آمده است:

«خواندن اين نماز و روزه داشتن روزش موجب امنيّت است و كسي كه اين عمل را انجام دهد، گويا تمام سال بر كار نيك مداومت داشته است.»(5)

2ـ احياي اين شب.(6)

3ـ نيايش و دعا.(7)

روز اول محرم

اول محرم هر سال اولين روز سال قمري است. از امام محمدباقر(عليه السلام) روايت شده است: «آن كس كه اين روز را روزه بدارد، خداوند دعايش را اجابت مي‌كند، همانگونه كه دعاي زكريا(عليه السلام) را اجابت كرد.»(8)

دو ركعت نماز خوانده شود و پس از آن سه بار دعاي زير قرائت گردد:

«اللّهم انت الاله القديم و هذه سنةٌ جديدةٌ فاسئلك فيها العصمة من الشيطان و القوَّة علي هذه النّفس الامّارة بالسُّوء»(9)؛ بارالها! تو خداي قديم و جاوداني و اين سال، سال نو است، از تو مي‌خواهم كه مرا در اين سال از شيطان حفظ كني و بر نفس اماره (راهنمايي كننده) به بدي پيروز سازي.

 

كلمات قصار از امام حسين عليه السلام

-اي مردم، اگر تقواي الهي پيشه كنيد و حق را براي صاحبانش بشناسيد، خدا از شما بيشتر راضي خواهد بود.

-بدانيد كه شيريني و تلخي دنيا، خواب است و بيداري در آخرت است. رستگار كسي است كه به فلاح آخرت برسد و بدبخت كسي است كه به شقاوت آخرت گرفتار آيد.

-هرگاه بدعت ها آشكار شود، دانا بايد دانش خويش را آشكار كند.

-شما را به كتاب خدا و سنّت پيامبرش دعوت مي كنم. همانا سنّت مرده، بدعت زنده شده است.

-مرگ با عزّت بهتر از زندگي با خواري است.

-اگر شما دين نداريد و از آخرت نمي ترسيد، دست كم آزاده باشيد.

-مرگ جز يك پلي نيست كه شما را از سختي و رنج عبور داده، به بهشت پهناور و نعمت هاي هميشگي آن مي رساند.

کلام نور و رهبری

بهترين، آن كسى است كه درد كشور را بفهمد، از فساد دور باشد و دنبال اشرافيگرى خودش نباشد.

مطمئن باشيد كه روز نهم دىِ هم در تاريخ ماند؛ اين هم يك روز متمايزى شد. شايد به يك معنا بشود گفت كه در شرائط كنونى اين حركت مردم اهميت مضاعفى داشت؛ كار بزرگى بود.

 

نبي مکرم (صلي الله عليه و آله و سلم) به حضرت علي (عليه السلام) فرمود:

و الذي نفسي بيده! لولا أن يقول فيك طوائف من أمتي ما قالت النصارى في عيسى بن مريم، لقلت فيك اليوم مقالا لا تمرّ بأحد من المسلمين إلا أخذ التراب من أثر قدميك يطلبون به البركة.

قسم به خدايي که جان من در قبضه قدرت اوست! اگر اين دلهره را نداشتم که مردم درباره تو غلوّ کنند، همان‌گونه که درباره عيسي غلوّ کردند، درباره تو سخني را مي‌گفتم که از کنار هيچ مسلماني عبور نمي‌کردي، مگر اينکه خاک زير پاي تو را برمي‌داشتند و با آن، تبرک مي‌جستند.

جمهوري اسلامي ايران قصد ساخت سلاح هسته اي را ندارد و اين تصميم نيز به دليل ناراحتي امريكا نيست، بلكه بر مبناي يك عقيده و اعتقادي است كه سلاح هسته اي را جنايت بر ضد بشريت مي داند و ضمن آنكه بر عدم توليد آن تأكيد دارد،‌خواستار محو سلاحهاي هسته اي موجود در جهان نيز است.

سپاه پاسداران نور چشم و عضو اصلی انقلاب است ، چرا که از بطن انقلاب روییده ، رشد کرده و رو به کمال است .

وَ أَعِدّوُا لَهُمْ ما اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ 

من سپاه پاسداران را بسیار عزیز و گرامی می دارم ؛ چشم من به شماست ، شما هیچ سابقه ای جز سابقه اسلامی ندارید . امام خمینی (ره)

تازه‌ترين روش درمان فشار خون

محققان دانشگاه روچستر آمريكا معتقدند با استفاده از سيستم جديد درمان فشار خون مي‌توانند انواع مقاوم به درمان اين بيماري را درمان كنند.فشارخون بالا، يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي مزمن سرتاسر جهان محسوب مي‌شود، به‌طوري كه حدود 65 ميليون نفر تنها در آمريكا به اين بيماري دچار هستند. عوارض اين بيماري نسبتا خاموش، علي‌رغم بي‌سر و صدا بودن آن، بسيار زياد است، به‌طوري كه از هر 8 مرگ در دنيا، يكي از آنها به علت ابتلا به اين بيماري است.

به‌طور معمول براي اعلام فشارخون افراد از ذكر دو رقم استفاده مي‌شود مثلا گفته مي‌شود فشارخون فرد 12 روي 8 يا 14 روي 9 است. از بين اين دو رقم، رقم اول (يعني عدد بزرگ‌تر) فشارخون سيستولي ناميده مي‌شود كه حداكثر ميزان طبيعي آن ( 14يا 140 ميلي‌متر جيوه) است و رقم دوم (يعني عدد كوچك‌تر) فشارخون دياستولي ناميده مي‌شود كه در حالت طبيعي به هيچ عنوان نبايد از ( 9يا 90 ميلي‌متر جيوه) بالاتر رود. مطالعات نشان داده است كه هر 20 ميلي‌متر جيوه افزايش در فشارخون سيستولي و هر 10 ميلي‌متر جيوه افزايش در فشارخون دياستولي با دو برابر افزايش در ميزان مرگ و ميرهاي ناشي از سكته‌هاي قلبي و مغزي و نيز ديگر وقايع عروقي همراه است. به همين دليل بايد به هر شكل ممكن فشارخون بالا را كنترل كرد تا اين خطرات به حداقل برسد و از مرگ و ميرها و عوارض ناشي از اين بيماري‌ كاسته شود.
پزشكان در برخورد با اين بيماران معمولا در قدم اول از درمان‌هاي دارويي به همراه رژيم غذايي، ورزش و تغيير و اصلاح عادات زندگي استفاده مي‌كنند. در حال حاضر داروهاي مختلفي براي درمان اين بيماري وجود دارد اما حدود 25 درصد مبتلايان به فشارخون بالا علي‌رغم مصرف چند نوع مختلف داروي ضد فشارخون، باز هم فشارخونشان كنترل نمي‌شود. تاكنون پزشكان براي درمان اين بيماران مشكلات بسيار زيادي داشتند اما به تازگي ابزار جديدي طراحي كرده‌اند كه به‌نظر مي‌رسد به‌طور چشمگيري در حل اين مشكلات كمك‌كننده باشد.

سيستم رئوس

سيستمي كه به تازگي از سوي دانشمندان دانشگاه روچستر آمريكا طراحي شده است سيستم درمان فشارخون بالا به روش بارورفلكس نام دارد كه به اختصار سيستم رئوس ناميده مي‌شود. اين وسيله كه داخل بدن كاشته مي‌شود، براي درمان آن دسته مبتلايان به فشارخون‌هاي مقاوم به درمان توصيه مي‌شود كه فشارخون سيستولي آنها حداقل برابر 160 ميلي‌متر جيوه است. اگرچه هنوز راه زيادي تا استفاده گسترده از اين وسيله در سطح جهان وجود دارد اما نتايج مقدماتي و آزمايشي اين ابزار بسيار درخشان و اميدواركننده بوده، به‌طوري كه پزشكان معتقدند با استفاده از اين روش درماني جديد عوارض ناشي از ناتواني در درمان فشارخون‌هاي مقاوم به درمان كمتر از قبل ديده خواهد شد.

حل مشكل‌ به‌وسيله شاهرگ‌ها

به‌طور طبيعي داخل شاهرگ‌هاي گردن كه در اصطلاح پزشكي سرخرگ‌هاي كاروتيد ناميده مي‌شوند، اجسامي به نام اجسام كاروتيد دارند كه نقش بسيار مهم و محوري در تنظيم فشارخون دارند. اين اجسام داراي گيرنده‌هايي هستند كه ميزان فشارخون را حس و آن را به مغز مخابره مي‌كنند. برخي معتقدند در مبتلايان فشارخون بالا، اين گيرنده‌ها خوب كار نمي‌كنند و بنابراين نمي‌توانند به‌درستي به مغز اطلاع بدهند كه فشار خون بالاست. به همين دليل مغز هم نمي‌تواند اقدامات مناسبي در جهت كاهش فشارخون صورت دهد. پژوهشگران از همين فرضيه استفاده كردند و ابزاري الكتريكي طراحي ‌كردند تا فعاليت اين گيرنده‌ها را زياد كند. به دنبال اين تحريك الكتريكي، گيرنده‌ها فشارخون را بهتر حس‌ كرده، ميزان فشارخون را دقيق‌تر از قبل به مغز مخابره مي‌كنند. مغز هم متعاقبا راهكارهاي كاهش فشارخون را برنامه‌ريزي و در تمام سطح بدن اعمال مي‌كند.

وحشت نكنيد. پالس الكتريكي كه اين دستگاه پس از كارگذاري، به عروق گردن بيمار وارد مي‌كند چندان زياد نيست و اصلا خطر برق‌گرفتگي همراه ندارد. اين دستگاه الكتريكي جريان بسيار اندكي را به بدن وارد مي‌كند؛ به قدري اندك كه حتي بدن هم آن را احساس نمي‌كند. در ضمن هيچ خطري از سوي دستگاه بيمار را تهديد نمي‌كند و اين ابزار جديد بسيار امن و مطمئن درنظر گرفته مي‌شود.

امتيازات

اين دستگاه يك امتياز بزرگ نسبت به داروهاي مختلفي كه تاكنون به‌عنوان داروهاي ضد فشارخون بالا معرفي شده‌اند، دارد. هريك از داروهاي فشارخون تنها بر يكي از بخش‌هاي بدن اثر مي‌گذارند و تنها يكي از علل افزايش فشارخون را درمان مي‌كنند اما روش جديد با ارائه اطلاعات دقيق از سطح فشارخون فرد، مغز بيمار را وادار به مقابله با افزايش فشارخون مي‌كند و مغز نيز با توجه به توانايي و قابليت‌هاي وسيع خود، نه يك عضو بلكه تمام اعضاي بدن را به مقابله با افزايش فشارخون فرا مي‌خواند. به اين ترتيب، اين دستگاه از چندين مكانيسم مختلف در قسمت‌هاي مختلف بدن استفاده مي‌كند تا فشارخون را پايين بياورد. مزيت عمده‌ اين دستگاه در درمان فشارخون‌هاي بالا همين‌ همكاري اعضاي مختلف بدن به واسطه دستور مغز است كه باعث مي‌شود حتي فشارخون‌هاي مقاوم به درمان‌ نيز با اين روش درمان‌پذير باشند. به‌طور مثال به‌دنبال ارسال تحريك الكتريكي خفيف ‌از سوي اين دستگاه، مغز براي كاهش فشارخون دستور مي‌دهد كه عروق گشاد شوند، سرعت ضربان قلب پايين بيايد و مقداري مايع از كليه‌ها به بيرون از بدن دفع شود. علاوه بر اين، وقايعي كه به‌دنبال اين روش درماني براي كاهش فشارخون در بدن روي مي‌دهند، كاملا طبيعي و از جنس واكنش‌هاي عادي بدن هستند. بنابراين به احتمال زياد عوارض چنداني براي بيمار در پي‌ نخواهند داشت، در حالي كه داروهاي قديمي اكثرا مصنوعي و غيرطبيعي بوده و همواره با اين احتمال همراه هستند كه باعث بروز عوارض جانبي در فرد مصرف‌كننده شوند.

نتايج درخشان

همان‌طور كه پيش از اين گفته شد، نتايج اوليه اين مطالعه و ابزار جديد بسيار درخشان بوده‌ است. در مرحله نخست، اين ابزار براي 10 بيمار مبتلا به فشارخون مقاوم به درمان كارگذاري شده است.

سه ماه پس از كارگذاري سيستم رئوس در گردن اين بيماران، فشارخون سيستولي آنها به‌طور ميانگين 22 ميلي‌متر جيوه و فشارخون سيستولي آنها به‌طور ميانگين 18 ميلي‌متر جيوه كاهش پيدا كرد. البته در برخي بيماران اثرات درماني اين ژنراتور بسيار بيشتر بود، به‌طوري كه گاهي فشارخون بيمار تا حدود 40 ميلي‌متر جيوه يا حتي بيشتر كاهش پيدا مي‌كرد. بيماران به راحتي اين ايمپلنت را در گردن خود تحمل مي‌كردند و هيچ عوارضي از آن در گردن و حتي ديگر نقاط بدن پيدا نشد. چند روز پس از انجام جراحي براي كارگذاري ايمپلنت در گردن، بيماران وجود آن را در گردن خود احساس نمي‌كردند. نتايج بسيار اميدواركننده‌ و حتي باعث توجه پزشكان شده‌ است. سازمان دارو و غذاي ايالات متحده آمريكا هم در پي طراحي تحقيقي است تا هر چه سريع‌تر با كسب اطمينان از بي‌خطر بودن اين دستگاه، مجوز توليد وسيع و استفاده گسترده از آن را در سرتاسر كشور آمريكا صادر كند. با اين حساب، فشارخوني‌‌ها مي‌توانند خوشحال باشند و نگراني‌هاي پزشكان هم تا حدودي كمتر خواهد شد

تصاویر دیدنی و فوق العاده لذت بخش بهار

تصاویر فوق العاده زیبا و دیدنی بهار

تصاویر فوق العاده زیبا و دیدنی بهار

تصاویر دیدنی  و فوق العاده لذت بخش بهار

تصاویر دیدنی  و فوق العاده لذت بخش بهار

تصاویر دیدنی  و فوق العاده لذت بخش بهار

تصاویر دیدنی  و فوق العاده لذت بخش بهار

تصاویر دیدنی  و فوق العاده لذت بخش بهار

تصاویر دیدنی  و فوق العاده لذت بخش بهار

 

درمان فشار خون بالا تنها با يك تكه شكلات

خوردن يك تيكه شكلات در روز مي‌تواند مانند يك ساعت ورزش بر كاهش فشار خون موثر باشد.
 تأثير مصرف شكلات بر افراد مبتلا به فشار خون بسيار چشمگير بوده و خطر حمله قلبي يا سكته را در آنها ظرف مدت 5 سال تا 20 درصد كاهش داده است.

شكلات ـ به ویژه شكلات تلخ ـ داراي موادي به نام فلاوانون است كه اين مواد به باز شدن رگ‌هاي خوني كمك مي‌كند. به اين معني كه خون به راحتي جريان پيدا مي‌كند و فشار خون كاهش پيدا مي‌كند.

دكتر كارين ريد، از محققان دانشگاه آدلايد در اين باره می گوید: هميشه براي كاهش فشار خون نياز به مصرف دارو نيست و غذاهايي وجود دارند كه به كاهش آن كمك مي‌كنند.

تخمين زده شده 15 درصد از مردم بريتانيا به فشار خون بالا مبتلا هستند. يك دهم از كساني كه از فشارخون بالا رنج مي‌برند، نمي‌توانند با مصرف دارو اين وضعیت را كنترل كنند که از این میان برخی حتی با مصرف دارو در موقعيت بدتري قرار مي‌گيرند.

تقریبا صد درصد مردم، در طول زندگیشان براي دوري از بيماري‌هاي قلبي و نارساي‌هاي كليوي، از دارو استفاده مي‌كنند.

دكتر ريد و تيم همكاران وي در تازه‌ترين پژوهش خود به جمع‌آوري نتايج 15 تحقيق ديگر در مورد مصرف شكلات و كاكائو بين سال‌هاي 1995 و 2009 پرداختند كه بر روي صدها نفر انجام شده بود.

آنها پي بردند خوردن شكلات در بيماران داراي فشار خون بالا باعث كاهش آن شده، اما در افراد داراي فشار خون طبيعي هيچ تغييري مشاهده نشده است.

وي افزود: اين يافته قابل توجهي است؛ اما براي اينكه بدانيم چه ميزان شكلات نياز است تا بيشترين تأثير حاصل شود، نيازمند تحقيقات بيشتري هستيم.

نتايج نشان مي‌دهد كه ميزان كاهش فشار خون در اثر مصرف شكلات، برابر با تأثير 30 دقيقه ورزش معتدل در روز مانند پياده‌روي و شنا است.

پژوهش‌هاي پيشين نيز نشان داده بود كه مصرف شكلات براي سلامتي مفيد است و براي مثال افرادي كه هر هفته يك تكه شكلات مي‌خورند، 22 درصد كمتر از سايرين به سكته قلبي دچار مي‌شوند. با اين حال مصرف شكلات در مقابل زیان‌هايي مانند چاقي را نيز در پی دارد.

مشهد ،انتهای بلواری شهید فکوری ، بین میدان شهید جوان و میدان شهید آل شهیدی حراست دانشگاه علوم پزشکی مشهد- صندوق پستی: 1364- 9177899191


تلفن: 38763395 051 نمابر: 38763917 051 سامانه پيام کوتاه :9830007273010027 پست الکترونيک: herasat@mums.ac.ir


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است