هفته وحدت

هفته وحدت

 به مناسبت میلاد حضرت محمد صلی الله علیه وآله و آغاز هفته وحدت مطالب پیوست تقدیم می گردد.شما همراهان با مطالعه این مطالب می توانید با ولادت حضرت خاتم‏ الانبیاء و سیدالاصفیاء، آغاز خلقت نور وجود مقدس رسول‏اللَّه، نسب رسول خدا صلی الله علیه وآله ، اهمیت وضرورت وحدت در قرآن، رسول خدا صلی الله علیه وآله بنیانگذار وحدت، حضرت محمد (ص) الگوى جامع بشر، سادگی و بی آلایشی پیامبر اعظم (ص)، گلچینی از سیره رفتاری حضرت محمد (ص) و ... آشنا شوید.

حضرت محمد(ص) از پـدرى پاك و مطهر و مادرى پاكدامن فرزندى كه از همه انسان ها برتر است متولد مى شـود. شـخـصـى كـه جامعه را دگرگون مى سازد و بيشترين تاثير را در هويت اعتقادى و سـاخـتـار اجـتـمـاعـى و سـيـاسـى جـامـعـه دارد. ولادت رسـول الله (صـلى الله عـليـه و آله ) از بـزرگـتـريـن تـحـول و ولادت هـا اسـت كـه نـظـيـر آن را در تـاريـخ بـشـر نـمـى تـوان يـافـت .

 كـه سـال (عـام الفيل ) يعنى سالى كه ابرهه براى انهدام كعبه آمده بود مى باشد. اما در مورد روز ماه ولايت بين نويسندگان اختلاف است كه دو ديدگاه عمده وجود دارد.

 نخست اين كـه ولادت حـضـرت در روز دوازدهـم ربـيـع الاول بـوده اسـت ، كـه مـورد پـذيـرش ‍ اكـثـر اهل سنت و برخى از بزرگان شيعه چون كلينى (108) قرار گرفته است . ديدگاه دوم كـه ولادت حـضـرت و طـلوع خـورشـيـد بـى غـروب در هـفـدهـم ربـيـع الاول مـى بـاشـد.(109)

 و مـعـروف ايـن اسـت كـه ولادت در روز جـمـعـه بـوده اسـت . محل تولد شهر مكه در محله (سوق اليل ) شعب ابوطالب خانه محمدبن يوسف كه در مـيـان كـوه مـروه و كـوه ابـوقـيـس قـرار دارد مـى بـاشد. كه در اين مكان خيزران مادر هارون الرشـيـد مـسـجـد احـداث نـمـود.

اين محل مورد توجه مسلمانان و يكى از اماكن متبركه مكه به شمار مى آيد. كه زائران براى تبرك و بهره گيرى از معنويات آن به اين مكان روى مى آورنـد.(110) مـتـاسـفـانـه آن مـسـجـد در زمـان حـكـومـت آل صـعـود تـخـريـب شـده اسـت و بـه جاى آن ساختمانى احداث شده است كه كتابخانه نام گـرفـتـه و اكنون هم بر روى تابلوى آن نوشته شده : (مكتبه المكه المكرمه ) كه در كـنـار مـيـدان اتـوبـوسـهـاى شـهـرى بـيـن دو كـوه ابـوقـيـس و مـروه در نـزديـك تونل قرار گرفته است .

 از ولادت تا شهادت پیامبر اکرم(ص)

گرامیداشت هفته وحدت

پیامک وحدت

چرا بر پیامبر خاندانش و صلوات می فرستیم

راز نمازهای طولانی پیامبر چه بود؟

سیمای حضرت محمد(ص)

پيامك ولادت حضرت محمد (ص) و امام جعفرصادق (ع)

آشنایی جامع با امام جعفر صادق(ع)

نقشه امام صادق (ع)

مناظره امام صادق (ع) با ابو حنیفه

 

 

مشهد ،انتهای بلواری شهید فکوری ، بین میدان شهید جوان و میدان شهید آل شهیدی حراست دانشگاه علوم پزشکی مشهد- صندوق پستی: 1364- 9177899191


تلفن: 38763395 051 نمابر: 38763917 051 سامانه پيام کوتاه :9830007273010027 پست الکترونيک: herasat@mums.ac.ir


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است