اندیشه ولایت در مورد بسیج

بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری در جمع هیئت دولت یازدهم
 

بسم الله الرحمن الرحیم

آموزه ها وپیشنهادهای اجرایی نمودن بیانات و اندیشه های ولایت در بسیج و جامعه


با عرض سلام خدمت مخاطبان و بسیجیان گرامی و پرتلاش ، با عنایت خداوند متعال توفیق یافتیم ، بخش دیگری از فرازهای بیانات امام خامنه ای ( حفظه الله ) در دیدار با رئیس جمهور محترم و اعضاءهیئت دولت یازدهم که در تاریخ(04/06/94) مورد بازخوانی و بررسی قرار دهیم و آموزه ها و پیشنهادهای اولیه بدست آوریم .


ابتدا جهت یادآوری و بازخوانی مجدد ، فرازهای مورد مطالعه ، بیان و سپس به ازاء هر فراز از بیانات ، آموزه ها و پیشنهادهایی برای اجرایی نمودن آنها در درون بسیج و جامعه تقدیم می گردد .


فراز های مورد بازخوانی و مطالعه :
فراز چهارم- توجه همیشگی مسئولین به اصول ثابت نظام مقدّس جمهوری اسلامی
... زمان تغییر پیدا میکند؛ جریان گوناگون فرهنگها و ارزشها و مانند اینها هم می‌آید [و] میرود -طبیعت زمانه این است- تحوّلاتی در ذهنها، در فکرها به‌وجود می‌آید لکن یک اصول ثابتی وجود دارد که این اصول را بایستی همواره در نظر داشت. برای ما مسئولین در نظام مقدّس جمهوری اسلامی، این اصول ثابت را میتوان در شخصیّت این دو مرد عزیز و بزرگوار جستجو کرد و یافت. خب، ما با اینها بخصوص با مرحوم باهنر، سالهای متمادی مأنوس بودیم، با مرحوم رجائی هم همین‌جور؛ از قبل از انقلاب تا دوران مسئولیّتها و در مجلس و بیرون مجلس؛ واقعاً خصوصیّاتی داشتند که ما اینها را بایستی از یاد نبریم. به نظر من ایمانشان به این راه، به این اهداف، اهدافی که امام ترسیم کرده و جمهوری اسلامی مظهر آن اهداف است، شاخص خیلی مهمّی است؛ اخلاصشان؛ روحیّه‌ی خدمتگزاری‌ای که در اینها وجود داشت که واقعاً شب و روز نمی‌شناختند و برای خدمتگزاری کار میکردند.


 روحیّه‌ی مردمی بودن و انس با مردم، تماس با مردم، از نزدیک پای صحبت مردم نشستن؛ راه‌هایی باز کردن -خب ماها به حکم مسئولیّت یک محصوربودن‌هایی داریم، یک محدودیّتهایی داریم- که گذرگاهی باشد برای تماس با متن زندگی مردم. من به آقای رئیس‌جمهور هم چندبار تا حالا گفته‌ام که این سفرهای استانی خیلی چیز خوبی است، این یکی از آن کارهای بسیار مثبت است، به دولتهای قبل هم همین سفارش را من همیشه میکردم؛ یکی از راه‌ها این است؛ رفتن به خانه‌ی مردم، رفتن منزل شهدا -که حالا الحمدلله این کار تا حدودی باب شده و کار خوبی است- راهی برای تماسهای گوناگون مردم؛ اینها خیلی مهم است. این کارها روحیّه‌ی مردمی بودن و شناخت مردم را در انسان حفظ میکند و نگه میدارد. وقتی این نباشد، انسان از حال جامعه غافل میشود و همیشه نگاهش به کلّیّات [است‌]؛ مثل کسی که با هواپیما دارد از روی یک شهری عبور میکند؛ بله، کلّیّت شهر را انسان بهتر از کسی که پایین است میبیند، امّا [اینکه‌] داخل این کوچه‌ها، داخل این خیابانها چه خبر است، داخل خانه‌ها چه خبر است، در مغازه‌ها چه [خبر] است، مراجعه‌کنندگان چه کسانی هستند، اینها را آن کسی میفهمد که برود در این کوچه‌ها راه برود؛ حالا همان مقدار محدودی که ممکن هست؛ مردمی بودن خیلی مهم است.


 برای خودشان از مقامی که داشتند، کیسه ندوخته بودند؛ این یکی از چیزهای مهم است. این‌جور نباشد که ما فکر کنیم حالا که یک مسئولیّتی داریم، این را وسیله‌ای قرار بدهیم برای تأمین آینده؛ همچنان‌که در مسئولان بسیاری از کشورهای دنیا این هست و این را وسیله‌ای قرار میدهند برای اینکه در آینده در هیئت‌مدیره‌ی فلان شرکت عضو باشند، در فلان مرکز مالی حسّاس سهم داشته باشند. پایبندی به مبانی انقلاب و امثال اینها؛ اینها خصوصیّت این دو شخصیّت بود؛ اینها را باید در نظر داشته باشیم و خودمان را با اینها تطبیق بکنیم.
 یکی از خصوصیّات رفتار مسئولان این است که در جامعه فرهنگ‌سازی میکند؛ یعنی ما چه‌جوری مشی کنیم، چه‌جوری حرف بزنیم، چه‌جوری زندگی کنیم، با چه کسی معاشرت کنیم، با چه کسی قطع [رابطه‌] کنیم. این در جامعه فرهنگ‌سازی میکند. بنابراین شما کاری که دارید انجام میدهید، خدمتی که دارید میکنید -در هر بخشی که هست- اگر همچنان‌که مورد انتظار است و بحمدالله تا حدود زیادی هم در بسیاری از بخشها بحمدالله تأمین‌شده است، وقتی با اخلاص همراه باشد، با کار فراوان همراه باشد، با دلسوزی همراه باشد، علاوه بر اثری که خود این کار در واقعیّت بیرونی میگذارد، یک اثر بلندمدّت هم میگذارد و آن عبارت است از همین فرهنگ‌سازی. مردم به ما نگاه میکنند، به شما نگاه میکنند؛ رفتارهای ما، مَنِشهای ما سازنده‌ی فرهنگ عمومی مردم است. بنابراین یاد این دو برادر خوب و عزیز و سعادتمند را گرامی میداریم و امیدواریم ان‌شاءالله که بتوانیم همه‌ی ما هم در همین صراط حرکت کنیم.


الف ) آموزه ها وپیشنهادها ی اجرایی فراز چهارم بیانات :
1-    توجه داشته باشیم بخشی از وضعیت کنونی فرهنگ عمومی جامعه ، ناشی از رفتار و عمل مسئولین است  و تلاش نماییم  با اصلاح رفتار خویش ، ضمن نقش آفرینی موثر ، وضعیت کنونی را مهار و بهبود ببخشیم .
2-    در بسیج هم باید مدیریت بیشتر متمایل شود به بدنه ، فرماندهان و مدیرانی در بسیج هستند که وقتی می گوییم با بسیجیان ارتباط برقرار کنند ومدیریت را متمایل به بدنه نمایند ، تعجب می کنند!! و می کویند مگر می شود . بنابراین باید تلاش شود تا این مهم با درایت و کارایی بالا تحقق یابد .
3-    باید معاونت تربیت و آموزش در خصوص ارتباط فرماندهان و مدیران بسیج با مردم و بدنه بسیج ، مقالات ، سلسله مباحث کوتاه و جذاب برای آگاه سازی مدیران و فرماندهان رده های مختلف بسیج در قالب های مختلفی و ظرفیت هایی که در اختیار دارد تهیه و در دسترس آنان قرار دهد .
4-    مهمترین شاخص های مدیریت مردمی و جهادی همین شاخص هایِ اخلاص ، کارفراوان ، دلسوزی و ارتباط مستمر با مردم و بدنه جامعه می باشد و این مهم باید در مدیریت مدیران و مسئولین بسیج در تمام سطوح، جاری و نهادینه شود .


فراز پنجم و ششم - لزوم پخش گزارش فعالیت ها و کارهای مقبت دولت
5- لزوم پخش گزارش اعضای هیات دولت ازصداوسیما
آقایان این گزارشها را لازم میدانم از اعضای محترم دولت، بخصوص از رئیس‌جمهور محترم تشکّر کنم و تقدیر کنم به‌خاطر زحماتی که میکشید. گزارشهای امروز گزارشهای خوبی بود، و خیلی مناسب است که این گزارشها منعکس بشود، مردم بشنوند از شما. از جناب آقای سرافراز(۳) درخواست میکنیم که با صدای خود آقایان این گزارشها را پخش کنید، یعنی مردم از آقای نعمت‌زاده، از آقای زنگنه، از آقای چیت‌چیان، از بقیّه‌ی برادرها، آن کارهایی را که انجام گرفته بشنوند. این خیلی خوب است؛ یعنی مردم خاطرجمع بشوند که برادرها دارند کار میکنند، دارند زحمت میکشند، همه سرگرمند.


6- اشاره به کارهای مثبت دولت
 ... کارهای مثبتی هم شده، منتها همواره در ذهن همه‌ی ماها باید باشد که آن چیزی را بیان بکنیم که وقتی مردم به واقعیّت زندگی خودشان نگاه میکنند، تصدیق کنند آن را، یعنی ببینند که واقعاً همین‌جور است. من آن وقتی‌که آقای دکتر هاشمی این طرح سلامت را مدّتی بود شروع کرده بودند، عمداً از بعضی‌ها سؤال کردم؛ از مراودین و کسانی که از آحاد مردم -خویشاوند، دوست، گاهی در سفر مشهد، در جایی دیگر- دیدم مردم احساس کردند این را، یعنی میگفتند بله، ما مثلاً بیمارستان رفتیم این‌جوری بود؛ خب، این خیلی خوب است. بعضی از کارها از دسترس مردم دور است و اینها را مردم نمی‌بینند، آثار ثانویّه‌ی آن به آنها خواهد رسید لکن بعضی از کارها هست که در اختیار مردم است؛ یک [چنین] چیزهایی را بایستی مطرح کرد. آنچه حالا من عرض میکنم، آرامش نسبی و ثبات نسبی در مسئله‌ی اقتصاد محسوس است؛ این را همه گزارش میکنند، به ما هم که از جاهای مختلف گزارش میرسد، میگویند که این وجود دارد. این یکی از امتیازات است که نوسانات تند مهار شده و وجود ندارد در عرصه‌ی اقتصاد، که خب، باید این را مراقبت کرد که محفوظ بماند.


مسئله‌ی کاهش تورّم خیلی خوب است. البتّه به این مقدار تورّمی که الان هست ما راضی نیستیم، یعنی تورّم دو رقمی. حالا اشاره کردند آقای رئیس‌جمهور که تورّم به سیزده و خرده‌ای مثلاً رسیده -که همان تورّم سالیانه البتّه ملاک است؛ تورّم نقطه به نقطه چیز مورد اعتنائی نیست، چیز مهمّی نیست؛ عمده همین تورّم سالیانه است- خب کشورهایی در دنیا که تورّم دو رقمی دارند معدودند، خیلی کمند و ما جزو کشورهایی هستیم که تورّم دو رقمی داریم. ما بایستی برسیم به تورّم زیر ده، یعنی همّت باید این باشد؛ باید تلاش کنیم که به این برسیم. حالا گاهی اوقات به‌خاطر عوارضی -عوارض بیرون از اختیار و گاهی عوارض داخل اختیار- تورّم رشد میکند، خب این پیدا است که ماندنی نیست و آن تورّمهای سطح بالا هیچ‌وقت استمرار پیدا نکرده؛ اینها را بالاخره به یک شکلی به سِیر نزولی میکشانند و کشانده‌اید الحمدلله؛ توانسته‌اید؛ منتها به این اندازه اکتفا نکنید؛ تورّم را [پایین‌تر بیاورید]. ولی خب خوب است. خود اینکه حالا فعلاً به سیزده چهارده رسیده، یک قدم بزرگی است.


 تلاشی که برای خروج از رکود میشود -من البتّه در مورد رکود حالا عرضی خواهم کرد، در صحبتهای دو نفره بعضی از مطالب را به آقای رئیس‌جمهور هم عرض کرده‌ام- که بالاخره دارید تلاش میکنید برای خروج از رکود، این خیلی مهم است، چون مسئله‌ی رکود، مسئله‌ای است که هم روی تورّم میتواند اثر بگذارد، هم روی اشتغال میتواند اثر بگذارد؛ امر مهمّی است مسئله‌ی رکود در کشور. تلاش خوبی دارد انجام میشود.


مسئله‌ی سلامت یکی از نقاط خوب است. کارهای علمی که در معاونت علمی دارد انجام میگیرد، کارهای باارزشی است. مسئله‌ی آبیاری زمینها که معاون اوّل محترم هم در این قضیّه فعّال شدند و خوزستان و ایلام و زابل و جاهای دیگر را مثل اینکه خود شما [رفتید]. (زابل را نرفتید؟ بله، پس زابل را هم حتماً بروید؛ خوب شد که گفتیم.) اینها حتماً کارهای خوبی است که انجام گرفته.


مسئله‌ی هسته‌ای هم همین‌جور. حالا ما درباره‌ی مسئله‌ی هسته‌ای تا حالا خیلی حرف زدیم، مطالب زیادی گفته‌ایم و شنیده‌ایم و آنچه مهم است این است که این مذاکرات را آقایان توانستند ختم کنند، چون بالاخره خود کِش دادنِ مذاکرات یک مسئله‌ای بود و توانستند سر این مسئله را ببندند؛ خود این خیلی کار مهمّی است. حالا ان‌شاءالله که اگر گوشه‌کنارش مشکلی هم وجود داشته باشد، با تدبیر شماها و دیگرانی که مسئولند، برطرف خواهد شد. به‌هرحال از همه‌ی برادران و خواهران که مشغول کار هستند، ما تشکّر میکنیم.


ب ) آموزه ها وپیشنهادها ی اجرایی فراز پنجم  و ششم بیانات :
1-    از شیوه های صحیح مدیریتی این است که موفقیت ها مورد توجه قرار گیرد و در کنار آن کاستی ها و نواقص و معایب با بیانی شیوا و اقناع کننده مطرح شود . ( این شیوه در بیانات مقام معظم رهبری ( حفظه الله ) همواره مورد توجه و عنایت قرار گرفته است ) و الگویی برای کلیه مسئولان و مدیران کشور و به خصوص مدیران و مسئولین بسیج در تمام سطوح و رده ها می باشد .
2-    در خصوص بررسی و آسیب شناسی طرح سلامت ، کارگروه تخصصی مشغول مطالعه هستند و پس از اتمام کار ، نتایج جهت کارآمدی نظام اسلامی به مراجع ذی ربط و مسئول تقدیم خواهد شد .
3-    تورم اگر از راه صحیح مهار شود ، اشتغال هم ایچاد می نماید ، تورم از طریق تولید باید مهار شود نه صرفاً کنترل نقدینگی .

فراز هفتم- نگرانی‌های و دغدغه‌های بنده ازتمام شدن مسئله‌ی هسته‌ای
 یک نکته‌ای را من در این مسئله‌ی هسته‌ای و تمام شدن مسئله‌ی هسته‌ای در ذهنم هست که جزو نگرانی‌های من است، جزو دغدغه‌های بنده است و آن این است که ما توجّه کنیم به هدفهایی که دشمنان صریح جمهوری اسلامی در ذهن خودشان دارند میپرورانند و کارهایی که میخواهند انجام بدهند. مسلّم است که دشمنی‌های دشمنان جمهوری اسلامی از اوّل انقلاب تا حالا کاسته نشده؛ بله، یک جاهایی دشمنی‌ها و اِعمال دشمنی مهار میشود -در این شکّی نیست- لکن این به‌معنای این نیست که دشمنی‌ها کم شده. اعتقاد ما این است که دشمنیِ رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی یا دولت ایالات متّحده‌ی آمریکا با ما از اوّل تا حالا هیچ کم نشده؛ البتّه هر کدام به یک دلیل؛ رژیم صهیونیستی به یک دلیل با ما دشمنی دارد، آمریکایی‌ها به یک دلیل دیگری است، منتها همان اندازه آنها هم با ما بدند، آنها هم با ما دشمنند، و این دشمنی کاسته نشده؛ همان کارهایی که از روز اوّل انقلاب میکردند، امروز هم میکنند؛ منتها خب کارها تطوّر پیدا کرده، شیوه‌های کاری آنها تحوّل پیدا کرده؛ پیشرفت پیدا کرده؛ یک‌وقت یک‌جور دشمنی میکردند، ضربه میزدند، حالا با ابزار دیگری، با وسیله‌ی دیگری؛ این را نباید از نظر دور داشت. این را مطلقاً همه‌ی مسئولین مختلف -فقط مخصوص وزارت خارجه و آقای دکتر ظریف نیست؛ دستگاه‌های مختلف، دستگاه‌های اقتصادی، دستگاه‌های فرهنگی- توجّه داشته باشند که ما در داخلِ نقشه‌ی طرّاحی شده‌ی دشمن قرار نگیریم و بازی نکنیم؛ که فلان تصمیمی که ما میگیریم، چه در زمینه‌ی سیاست، چه در زمینه‌ی اقتصاد، چه در زمینه‌ی تجارت، چه در زمینه‌ی فرهنگ، کمک بکند به آن بسته‌ی تعیین‌شده‌ی دشمن که برای خودشان هست. ما از حرفهای اینها و از نوشته‌جات اینها و از اظهارات گوناگونشان میتوانیم مقاصدشان را بفهمیم؛ یعنی اینکه بنده دارم میگویم دشمنی، نه اِخبار از غیب و نه خواب دیدن و نه تخیّلات و توهّمات است؛ نه، واقعیّتهایی است که جلوی چشم ما است. ممکن است اظهارات آنها جور دیگری باشد امّا واقعیّتهای خارجی -آنچه محسوس و ملموس ما است- همان دشمنی را نشان میدهد و شاخصهای دشمنی است؛ منتها با شیوه‌های خاصّ خودش.


حالا ما در مقابل این دشمنی باید چه کار بکنیم، آن بحث دیگری است [امّا] دشمنی را فراموش نکنیم؛ حرف من این است. وقتی‌که شما از یاد نبردید که یک جبهه‌ای روبه‌روی شما است، پشت سنگر نشسته‌اند، سلاحهایشان را آماده کرده‌اند، آن‌وقت به اقتضا [عمل میکنید]؛ یک وقت نگاه میکنید، [می‌بینید] لازم است تیراندازی کنید [یا] لازم است ساکت بشوید [یا] لازم است داخل سنگر بروید [یا] لازم است از سنگر بیرون بیایید؛ آنها بحثهای بعدی است؛ عمده این است که فراموش نکنیم که در مقابل ما یک جبهه‌ای وجود دارد -جبهه‌ی دشمن- که بنای بر دشمنی [دارد]. البتّه این خطاب فقط به مسئولان دولتی نیست؛ همه‌ی آحاد مردم، بخصوص عناصر دلسوز انقلاب و کسانی که آماده‌ی خدمت به انقلاب هستند، بایستی مورد توجّه‌شان باشد؛ منتها مسئولیّت دولتمردان در این زمینه طبعاً بیشتر است و بیش از دیگرِ وفاداران به انقلاب است.


به نظر من کاری که علی‌العجاله باید کرد این است که در اتّخاذ مواضع انقلابی، باید صراحت داشت؛ یعنی رودربایستی نکنیم. مواضع انقلابی را، مبانی امام بزرگوار را صریح بیان کنیم، خجالت نکشیم، رودربایستی نکنیم، ترس نداشته باشیم و بدانیم که «وَ للهِ‌ جُنودُ السَّمٰواتِ وَ الاَرضِ وَ کانَ اللهُ عَزیزًا حَکیمًا».(۴) همه‌ی امکانات عالم و سنن عالم، جنود الهی هستند، میتوان آن جنود الهی را پشت سرِ خود قرار داد و به کمک خود کشاند با توکّل به خدا، با پیمودن راه خدا.


و هوشیار باشیم؛ من چند روز قبل از این، در صحبت گفتم که اینها در صدد نفوذند، در صدد رخنه کردنند؛ این رخنه از جاهای مختلفی ممکن است باشد؛ مواظب باشید. یک وقت آدم خبر میشود که فرض بفرمایید فلان سازمان آمده یک بخشی از مجموعه‌ی فرهنگی ما را -مثلاً فرض کنید مهدکودک‌ها را- به یک شکل خاصّی دارد هدایت میکند؛ این را آدم میفهمد، بعد که نزدیک میشود میبیند کار خطرناکی و کار بزرگی است [امّا] آدم توجّه نداشته؛ اینها رخنه است؛ در زمینه‌های گوناگون؛ در زمینه‌های اقتصادی، در رفت‌وآمدها، در همه‌ی دستگاه‌ها؛ یکی این مسئله‌ی صراحت است.


یکی هم حفظ این یکپارچگی‌ای که خوشبختانه در مردم وجود دارد. وقتی میگوییم یکپارچگی، فوراً نباید به ذهن بیاید که حالا همه‌ی افراد جامعه مثلاً مثل برادر با هم صمیمی‌اند؛ نه، حرکت حرکت عمومی است. فرض کنید در راه‌پیمایی بیست‌ودوّم بهمن، وقتی شما نگاه میکنید، همه دارند به یک طرف حرکت میکنند؛ آیا اینها همه مثل هم هستند؟ همه از یک جناحند؟ همه از یک گروهند؟ نه، ولی جهت یکی است؛ این جهت‌گیری واحد را بایستی ما قدر بدانیم و پاس بداریم و به آن بایستی اهمّیّت بدهیم. حاشیه‌سازی نباید بشود؛ بعضی از حاشیه‌سازی‌ها تشتّت‌آور است؛ یعنی همین وحدت جهت‌گیری را به هم میزند؛ مراقب این معنا باشیم.


ج ) آموزه ها و پیشنهادهای اجرایی فراز هفتم بیانات :
باید توجه داشته باشیم کهدشمنی آمریکا صرفاً یک دشمنی تاریخی نیست بلکه در حال حاضر دشمنی های آمریکا با ملت ایران ادامه دارد و ضروری است که یاادداشتها و مقالاتی توسط اندیشمندان بسیجی در اقشار مختلف بر اساس مستندات و رفتار آمریکایی ها با ملت ایران، ملت های مسلمان و بشریت نوشته و دشمنی های فعلی آمریکا در سه بعد داخلی و منطقه ای  و جهانی به تصویر کشیده و با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی گفتمان سازی شود. ابتدا یک فهرست از دشمنی های آمریکا بیان و سپس هر یک توضیح داده شود.
از جمله می توان به موارد زیر پرداخت:


1- دستگیری دانشمندان ایران در آمریکا
2- آموزش و سازماندهی گروه های تروریستس در شرق کشور
3- آموزش و سازماندهی جریان های ضد انقلاب در غرب کشور
4- ترور دانشمندان هسته ای ایران
5- حمایت از منافقین و حفظ آنان در داخل خاک عراق
6- جاسوسی هواپیما ها وپهبادها ی آمریکایی بر فرازمرزهای آسمان ایران
7- طراحی ماهواره های جاسوسی مخصوص ایران
8- فضای مجازی و اقدامات آمریکایی
9- بلوکه کردن و دزدی از دارایی ها ایران به بهانه های خود ساخته آمریکایی ها
10- ایجاد اختلاف در منطقه و از بین بردن زیر ساخت های کشور های مسلمان
11- آواره ساختن مسلمانان در جهان
12- ایجاد و حمایت گروه های تروریستی در جهان و کشورهای سوریه ، عراق ، یمن ، افغانستان
13- حمایت از حاکمان ظالم در کشورهای هم پیمان آمریکا و رژیم صهیونیستی
14- حمایت ازکشتار مظلومان توسط رژیم اشغالگرصهیونیستی در غزه ،
15- حمایت و پشتیبانی از جنایات رژیم آل سعود در یمن
16- کاهش سیاسی قیمت نفت برای اخلال در برنامه اقتصادی کشورهای مخالف آمریکا
17- غارت منابع زیرزمینی و کمیاب کشورها و ایجاد وابستگی اقتصادی برای آنها
18- ترویج فرهنگ مصرف زدگی و ابتذال در کشورهای مختلف
19- ایجاد ،ساماندهی و فعال سازی ظرفیت های ضد فرهنگی در کشورهای مختلف برای از بین بردن فرهنگ تلاش ، خودباوری و خود اتکایی مردم .
20- جلوگیری از پیشرفت علمی و فناوری کشورهای مختلف .
21- گسترش خشونت ، ناآرامی و دوری جوامع از محبت ، صلح و آرامش در کشورهای مختلف
22- حمایت از سرمایه داران صهیونیستی در اقصاء نقاط جهان حتی در برابر مردم آمریکا ( جنبش وال استریت)
و موارد متعدد دیگری که در عرصه ها و موضوعات مختلف می توان بر این عناوین افزود .

لازم به ذکر است که کلیه مخاطبان و اعضاء محترم بسیج در سطوح و رده های مختلف ، می توانند با بازخوانی و مطالعه دقیق فراز های مذکور ، اموزه ها و پیشنهادهای اجرایی که امکان عملیاتی نمودن آنها در محیط محله ، شهر ، شهرستان ، استان و کشور ، وجود دارد  را تهیه و  جهت بهره برداری به سازمان بسیج مستضعفین ، مرکز همفکری و هماهنگی راهبردی بسیج ، دبیرخانه شورای اندیشه ولایت ارسال نمایند.
موفق باشید   - محمدرضا نقدی     
1394/6/17

مشهد ،انتهای بلواری شهید فکوری ، بین میدان شهید جوان و میدان شهید آل شهیدی حراست دانشگاه علوم پزشکی مشهد- صندوق پستی: 1364- 9177899191


تلفن: 38763395 051 نمابر: 38763917 051 سامانه پيام کوتاه :9830007273010027 پست الکترونيک: herasat@mums.ac.ir


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است